Najczęściej najpierw je słyszymy, a następnie dopiero widzimy. Pojazdy uprzywilejowane to te, które poruszają się pod drogach na specjalnych warunkach. Należą do nich m. in. karetki, radiowozy, wozy strażackie. Wśród nich są też samochody przewożące osoby, które pełnią ważne funkcje w państwie np. prezydent, premier. Ze względu na ich szczególną rolę, muszą być one bardzo sprawne i zawsze gotowe do podjęcia akcji ratowniczych lub zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa. Osoby odpowiedzialne za te pojazdy muszą przeprowadzać okresowy przegląd pojazdów uprzywilejowanych.
Jak często wykonuje się przegląd i gdzie?
Badanie techniczne pojazdu uprzywilejowanego powinno się wykonywać obowiązkowo przynajmniej raz w roku. Natomiast, ze względu na specjalną rolę takich pojazdów, właściciele powinni szczególnie czuwać nad ich kondycją. Należy pamiętać, że takie pojazdy wyjątkowo narażone są na uszkodzenia oraz posiadają dużo elementów, które mogą zacząć działać niewłaściwie.W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się zgłosić w celu zbadania i naprawić nawet niewielką usterkę. W końcu takie pojazdy często decydują o ludzkim życiu, a ich nagła niesprawność może wiązać się z ogromnymi konsekwencjami.
Ze względu na specjalną wagę pojazdów uprzywilejowanych, przegląd przeprowadzany jest w wybranych stacjach kontroli pojazdów lub jednostkach resortowych. Diagnostyk przeprowadzający takie badanie techniczne musi mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a przegląd przeprowadza się wyjątkowo dokładnie.
Jak przebiega przegląd pojazdów uprzywilejowanych i ile kosztuje?
Podstawą każdego przeglądu jest sprawdzenie podstawowych elementów obecnych w każdym pojeździe. Chodzi tutaj o kontrolę sprawności układów hamulcowego i kierowniczego, a także stanu zawieszenia i nadwozia. Sprawdzane jest także ogumienie oraz dodatkowe wyposażenie.
Ważnym elementem tej kontroli, szczególnie ważnej w przypadku pojazdów uprzywilejowanych jest kontrola sygnałów dźwiękowych oraz świetlnych. Mowa tutaj zarówno o sygnałach wskazujących na to, że pojazd jest uprzywilejowany, ale także o kierunkowskazach i światłach drogowych.
Za przegląd pojazdu uprzywilejowanego zapłacisz łącznie 148 zł. Na tę cenę składa się wartość standardowego przeglądu (98 zł) oraz koszt za badanie warunków dodatkowych (50 zł).