Samochody ciężarowe do 3,5 ton, często nazywane również dostawczymi, stanowią spory procent pojazdów poruszających się po polskich drogach. Ich właściciele muszą jednak pamiętać o wykonywaniu ich regularnych przeglądów. Chodzi tutaj oczywiście przede wszystkim o bezpieczeństwa osób, które będą miały z nimi styczność, ale taki obowiązek nakłada na nas również prawo. W związku z tym, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego typu badań technicznych.
Przegląd samochodu ciężarowego do 3,5 ton – kiedy?
Zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa pojazd, który jest całkowicie nowy, powinien przejść badania techniczne przed upływem 3 lat od momentu jego rejestracji. Kupując zatem samochód prosto z salonu, początkowo nie musimy się w ogóle przejmować tą kwestią.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku używanych samochodów ciężarowych do 3,5 ton. Prawo stanowi bowiem, iż powinny one przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Takim samym wytycznym podlegają także pojazdy wyposażone w instalację LPG i to niezależnie od tego, czy taki samochód jest nowy czy używany.
Jak przebiega badanie techniczne pojazdu?
Obowiązkowy przegląd samochodu ciężarowego do 3,5 ton możemy wykonać w podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów. Całość trwa zwykle około pół godziny, pod warunkiem oczywiście, że nie ma kolejki. Jeśli zależy nam na szybkim wykonaniu badania, możemy umówić się również na konkretną godzinę, dzięki czemu nie będziemy musieli tracić czasu.
Podczas przeglądu, diagności zajmą się identyfikacją pojazdu, kontrolą jego podzespołów oraz układów, a także sprawdzą dodatkowe wyposażenie takiego samochodu. W ogólnym rozrachunku, numery VIN samochodu muszą zgadzać się z tymi w dowodzie rejestracyjnym, a ogólny stan pojazdu nie może zagrażać bezpieczeństwu na drodze oraz środowisku.
Kontroli w czasie badania technicznego samochodu ciężarowego do 3,5 ton podlegają układy: hamulcowy, kierowniczy oraz wydechowy, silnik, zawieszenie, nadwozie i oświetlenie. Diagności skrupulatnie sprawdzają także te elementy samochodu, które decydują o bezpieczeństwie poruszających się nimi osób, jak pasy. Pamiętajmy również o tym, że nasze auto musi być wyposażone w takie sprzęty jak gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, aby wynik przeglądu był pozytywny. Oprócz tego, sprawdzane jest także zużycie opon samochodu.
Kiedy pojazd może nie przejść przeglądu?
Zdarza się, że podczas badania technicznego zostaną wykryte jakiegoś typu usterki w samochodzie. Dzielą się one na te drobne, istotne oraz stwarzające zagrożenie. Jak można się domyślić, usterki drobne nie powinny nam sprawić większych problemów. W ich przypadku, przegląd pojazdu jest nadal pozytywny, ale jego właściciel zobowiązuje się do usunięcia tego rodzaju mankamentów..
Problemy zaczynają się w sytuacji, gdy diagnosta dostrzeże w naszym samochodzie usterki istotne lub stwarzające zagrożenie. W takiej sytuacji, musi on zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu oraz wysłać go do wydziału komunikacji. Dopiero, gdy zajmiemy się naprawą auta i przejdzie ono kolejne badanie techniczne, dowód rejestracyjny zostanie nam zwrócony.